05.07.2006

Atilla İÇLİ VE KÜLTÜRÜN ÖNEMİ

1995 Yılında TRT’de “Yörelerimiz Türkülerimiz” program yapımcısı, Türk Halk Müziği sanatçısı, rahmetli Sayın Atilla İÇLİ beyefendi ÇANKIRI’mıza gelmiş halkla sohbet ederken; “ÇANKIRI’nın nesi meşhur?

Bir program yapılsa neler işleyebiliriz?  dediğinde, oradaki insanlarımız YARANI meşhurdur diye anlatmışlar. Kimler bizlere yardımcı olur dediğinde YARAN KÜLTÜRÜ DERNEĞİ BAŞKANI Necati ÜLKERin yardımcı olabileceğini söylemişler. Neticede beni haberdar ettiler. Bende bu tanıtıcı programı bildiğimden, hemen ilgilendim. Rahmetlinin Abalı İş Hanında bulunan yerel radyo stüdyosunda olduğunu öğrendim canlı yayında sohbet ediliyordu. Program bitinceye kadar bir saate yakın kapıda bekledim. Çıktığında yüz yüze görüşmemizde hiç zamanının olmadığını, aslında Kastamonu ilimize geçmek zorunda olduğunu, orada beklendiğini, ÇANKIRImızda mola verdiklerinde sıcakkanlı insanları kırmayıp sohbet ettiğini, sohbetin uzunca olması ile de çok geç kaldığını, söyledi. Benim çok üzüldüğümü görünce ben program yaparken çok heyecanlı oluyorum ama görüyorum ki başkan sen benden daha heyecanlısın. Belli ki bu kültüre gönül verenlerdensiniz dedi. Bu şirin ve YARANLAR diyarı ÇANKIRI mıza program yapmak için geleceğini, ancak sekiz dokuz ay sonra gelebileceğini ve üzgün olduğunu söyledi. Karşılıklı telefonlarımızı verirken sizi arayıp geleceğim günü haber veririm. Daha erken gelemediğim için özür dilerim. Burada size çok önemli olan kültürümüzden bir anımı anlatayım dedi.

Necati başkan bundan iki yıl kadar önce idi TRABZON ilimize ekibimle gittim valilikten aldığım bilgilerde Trabzonun çok sapa diyebileceğimiz bir köyde yüz on dört yaşında bir ninenin yaşadığını öğrendim. Tabiî ki oraya gitmemiz gerekiyordu. Ninenin sohbetlerini geçmişteki kültürümüzü örf ve adetlerimizi, gelenek göreneklerimizi öğrenebilirsek çok güzel bir çalışma olacağını düşündüm ve valiliğin tahsis ettiği cip ile yola çıktık. Belli bir yerden sonra araçları bırakarak yakınlardan temin edilen merkeplerle köye ulaştık. Ninenin evine geldiğimiz de içeride TV çekimlerinin olduğunu gördük. Merakla sorduk hangi program hangi kanal diye öğrendik ki JAPON TV KANALI ve yetkili ile sohbetimde dedim ki ne işiniz var burada bu ücra yerde Japon yetkilisinin bana söylediği çok anlamlı ve biz TÜRK TELEVİZYON YAPIMCILARI İÇİN düşünmemiz gereken bir durumdu. TÜRKLERİN KÜLTÜRLERİ ile ilgili ÇALIŞMALAR yapıyor yaşam biçimlerini araştırıyor gelecek neslinize bu programları pazarlayacağız. İşte sayın başkan bu olayı şunun için anlattım. Siz benden daha heyecanlı olarak köklü miras olan YARAN KÜLTÜRÜNÜ bana anlatmaya çalışıyorsunuz. Sizi kutlarım bu kültüre ne kadar önem verdiğinizi görebiliyor heyecanınızdan anlayabiliyorum. Size başarılar diliyorum. Ben size hemen gelirim diyemiyorum üzgünüm bunca TV kanalları var anladığım kadarı ile bu güne kadar bu kültürü işlememişler ama size söz veriyorum; bu program için sizinle temas kurup ekibimle geleceğim. dedi.

ALLAH rahmet eylesin; verilen sürede gelip programı gerçekleştirdi. ALLAH razı olsun, Atilla İÇLİden ve ekibinden TRT kanallarında zaman zaman halen yayınlanmaktadır. İşte bu nedenle diyorum ki; YARAN KÜLTÜRÜ OKULUNUN  bir an önce açılması, hiç değilse ÇANKIRImızda yaran kültürünü aslına uygun yaşatabilirsek yukarıda açıklandığı gibi bu kültürü gelecek nesile  bizler ulaştırabiliriz. Pazarlamacılara fırsat vermemeliyiz. Fırsat verilirse zaman zaman tele volelerdeki gibi yaşananların önüne geçemeyiz. YARAN terbiyesi ile gençlerimizi eğitmeliyiz  yetiştirmeliyiz      

Ruhun şad olsun merhum Atilla İÇLİ     

Kaynak:  YARAN Necati ÜLKER