30.01.2009

Türk Halk Müziği sanatçısı Atilla İçli anıldı

Türk Halk Müziği sanatçısı Atilla İçli, ölümünün 5. yılında mezarı başında anıldı.

İçli'nin Karşıyaka Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine eşi Serpil Daçe İçli, oğlu Kerem İçli, RTÜK Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanı Dr. Cengiz Özdiker, TRT çalışanları ve yakınları katıldı.

Törende konuşan Serpil Daçe İçli, eşinin çizgi üstü bir insan olduğunu ve kendisini özlemle andıklarını söyledi. İçli, “Atillam benim can dostumdu. Delikanlıydı, çalışkandı, devletine ve milletine aşıktı. Dev bir sanatçıyı, dev bir sevgiliyi kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz” dedi.
Cengiz Özdiker ise Atilla İçli'nin hayatı boyunca yaptığı başarılı çalışmaların kelimelerle anlatılamayacağını belirtti. İçli'nin, “Yörelerimiz ve Türkülerimiz” adlı televizyon programı ile Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde, tüm il ve ilçelerinde 400'ün üzerinde çekim yaptığını ve Türk Halk Müziği sanatçısı olması dolayısıyla da ayrıca vatandaşlarla kaynaştığını belirten Özdiker, şunları kaydetti:

“Devletin bayrağını, kamu hizmeti yayıncılığının tipik örneğini halka kadar indirmiş, halkın sesi, özlemi, feryadı olmuş bir insan. Kendisini gerçekten çok özlüyoruz. Sevenleri Türkiye'nin dört bir yanından ailesine destek oluyor. 400'ün üzerinde program yaptı. O programlar bugün göz önüne geldiği zaman, bugün belki kamu hizmeti yayıncılığı altında TRT'nin yapmış olduğu açılıma da çok güzel örnek olan, bizzat Anadolu'ya giderek, halkın kültürünü, sevgisini devletin birliğiyle bütünleştiren, sorumlu yayıncılık yapan bir büyüğümüzdü. Bu yönüyle de kendisini şükranla anıyoruz.”

3 Mart 1945 tarihinde Ankara'da doğan Atilla İçli, 1968 yılında TRT İstanbul Radyosu'nda göreve başladı. 1972 yılında Ankara Radyosu'na geçen İçli, vefatına kadar burada çalıştı. TRT 1 kanalında 13 yıl süren “Yörelerimiz ve Türkülerimiz” adlı programın sunuculuğunu yapan İçli, ayrıca türkü ve şarkı formunda eserler besteledi.

“Vermediler” adlı parça ile Altın Plak ödülü alan Atilla İçli, 30 Ocak 2004'de hayatını kaybetmişti.

Kaynak:  hürriyet.com