15.10.1998

Demirel'e `Devlet adamı' bestesi

ANKARA'nın başkent oluşunun 75. yıldönümü nedeniyle önceki akşam Büyük Tiyatro'da Ankara Kulübü'nce düzenlenen "Ankara Gecesi"ne katılan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, TRT Ankara Radyosu THM Sanatçısı Atilla İçli sürpriz yaptı.

Gecede Ankara türkülerini salondaki konuklarla birlikte okuyan İçli, Demirel için bestelediği "Devlet Adamı" adlı nihavent makamındaki şarkıyı söyledi. "Aslı Bacı" olarak da bilinen şair Münevver Tolon'un şiirini Demirel için bestelediğini belirten İçli, Cumhurbaşkanı'nı da duygulandıran şu dizeleri seslendirdi:
 "Sensin Anadolu'nun gönlündeki nefesi. İlim ile yoğrulan İslamköy efendisi, sınırlardan aşan devlet adamı. Ay yıldızda turnalar, gülde bülbülün sesi. Köprüler, barajlarla uzayan yollar senin. Ne mutlu Türküm diye haykıran diller senin. Tarihe damgasını vuran, demirden eller senin".

Gecede Demirel, TBMM Başkanı Hikmet Çetin, TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan, DTP Genel Başkan Yardımcısı Ayseli Göksoy, FP Ankara Milletvekilleri Ersönmez Yarbay, Ali Bilge ve CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş ile Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu'nun da eşlik ettiği 10. Yıl Marşı'nı salonda bulunan herkes ayağa kalkarak hep bir ağızdan söyledi.

Kaynak:  www.milliyet.com.tr